BLOG SAYFASI

Toplu SMS vs Whatsapp Toplu Mesaj

Toplu SMS vs Whatsapp Toplu Mesaj

Şüphesiz günümüzde en popüler pazarlama araçlarından biri de mesajlaşmadır. Peki pazarlama kampanyalarınızı yönetmek için toplu SMS mi daha iyi imkanlar sağlıyor yoksa Whatsapp mı? Bunun cevabını bilmiyorsanız, sizlere en iyi mesajlaşma araçları hakkında bilgi verelim.


Toplu SMS, çok sayıda kişiye kısa sürede mesaj iletme yolu olarak tanımlayabiliriz. Bu, mesaj göndermenin ve dünya çapındaki müşterilerle güvenli, hızlı ve doğrudan iletişim kurmanın en kullanışlı ve güvenli yoludur. Toplu SMS’i daha yakından inceleyecek olursak;


  • -Uygun maliyetli olması sayesinde diğer pazarlama kampanyaları gibi yüksek bütçelerle çalışmak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda doğrudan müşterilerinizle iletişime geçmeyi sağlar. Alıcılara gönderdiğiniz bir mesaj yaklaşık 3 dakika içerisinde görünür ve bu sayede hızlı geri dönüşler alabilirsiniz.

  • -Herhangi bir internet bağlantısına ihtiyacınız yoktur. İnternet bağlantısı olmadan müşterilerinize ulaşabiliyor olmak büyük bir ayrıcalıktır. Bununla birlikte akıllı telefonlara bile ihtiyacınız yoktur. İstediğiniz telefon modelinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

  • -Her koşulda ulaşılabilirlik de en büyük avantajlarınızdan biridir. Telefonun uçak modunda olması veya kapsam dışı olması bile mesajınızın iletilmesine engel olmaz. Telefonun ilk kapsam içi olduğu anda gönderdiğiniz mesaj alıcıya ulaşır ve sms kampanyanız devam eder.


Whatsapp üzerinden pazarlama kampanyasını inceleyecek olursak;


Her ne kadar whatsapp üzerinden bir mesaj kampanyası yürütmek güvenli gibi gelse de pek çok dezavantajı olduğu da bir gerçektir.


  • -Kullanıcı olarak tek bir cihazda sadece bir hesap sahibi olabilirsiniz. Yani markalarınızı tanıtmak için birden fazla cihaz kullanmanız gerekecektir. Bu da kampanyanızın hızını sekteye uğratabilir.

  • -Whatsapp’ın bir diğer dezavantajı ise marka pazarlaması için değil, bireysel kullanım için yapılmış olmasıdır. Kullanıcılar tanıtım mesajları gibi markalardan gelen mesajları görmek istemezler. Bu yüzden numaranızı engelleyebilir veya mesajlarınızı sessize alabilirler.

  • -WhatsApp üzerinden toplu mesaj göndermek istediğinizde özel bir sim kartına ihtiyacınız vardır. Saatte kaç mesaj göndereceğiniz konusunda kısıtlamalar da vardır bu da kampanya sırasında toplu gönderim yapmanızı engelleyen en önemli faktörler arasında bulunur.

  • -İnternet bağlantınız olmalıdır. Tabii müşterilerinizin de. Özellikle akıllı telefon kullanmayan müşterilerinize WhatsApp üzerinden ulaşım oldukça zordur hatta bazen imkansız.


Whatsapp ve SMS üzerinden mesaj kampanyaları incelendiğinde toplu SMS üzerinden kampanyası yürütmek hem daha kolay hem de daha erişilebilir olacaktır. Hala SMS mesaj kampanyası için kendinize uygun bir SMS paketi seçmediyseniz toplu sms tarife listemizi mutlaka inceleyiniz.

Her Mesaj , Yeni Bir Fırsat!
İş Ortaklığı Formu
Fiyat Al
İş Ortaklığı
Ara