BLOG SAYFASI

Toplu Sms Pazarlama vs Email Pazarlama

Toplu Sms Pazarlama vs Email Pazarlama

E posta pazarlama, yıllarca en güvenilir ve istikrarlı performans gösteren pazarlama kanallarından biri olmuştur. Ancak hızla artan telefon kullanımı ile SMS pazarlamanın popülaritesi artmaktadır. Bununla birlikte bir mesajın açılma oranı %98’e kadar çıkarken e-postanın oranı ise %20’lerde kalmaktadır. %20’lik oranla da markanız için hızlı dönüşler alacağınızı düşünüyorsanız ne yazık ki yanılıyorsunuz. Çünkü yaratacağınız bir sms kampanyasında mesajınızın açılma süresi 90 saniyeyken e-posta yolladığınızda bu süre 90 dakikaları buluyor. Tabi o da spam olarak kutunuza düşmezse.


Her gün yaklaşık 269 milyar e-posta gönderiliyor ve bunların yaklaşık %50'si spam klasörüne düşüyor. Bir ofis çalışanı ise günde yaklaşık 120 e-posta almaktadır. Her ne kadar bu sayıyı duyunca başarılı bir pazarlama yöntemi gibi gözükse de bu sadece iletilen postaların sayısı. Oysa iletilerin yarısı zaten spama düşmekte diğer yarısı ise hiç açılmadan posta kutunuzda beklemektedir. Sms’i inceleyecek olursak her gün ortalama 22 milyar metin gönderiliyor. Ortalama bir kişi de günde 67 mesaj almaktadır. Ve bu mesajların %98’ini de açıp incelemektedir. Bu demek oluyor ki sms kampanyası yaptığınızda mesajınızın müşterinize ulaşamama ihtimali sadece %2’dir.


Kullanıcılar tarafından e-posta almak daha resmi gelmektedir. Fakat sms almanın daha kullanıcı dostu olduğunu ve müşterilerinizle daha samimi bir bağ kurmanın yolu olduğu da unutmamak lazım.


Eklediğiniz bağlantılara tıklanma oranı incelendiğinde e-postalarınıza eklediğiniz linkler %3,2 iken sms linkleri %19’luk tıklanma oranına sahiptir. Oranlardan da anlayacağımız üzere web sitenize yönlendirme, kampanyalara, çekilişlere katılım linkleri veya sosyal medya hesaplarınıza yönlendirme için ekleyeceğiniz linklerin başarılı olmasını istiyorsanız SMS kampanyası oluşturmakta fayda var.


Markanız için tek bir kampanya türü seçmek zorunda değilsiniz. Hem SMS kampanyalarından hem de e-posta kampanyalarından oluşturacağınız bir pazarlama stratejisi ile de başarılı olabilirsiniz. Daha başarılı kampanyalar oluşturmak için SMS pazarlamada sizi başarılı hale getirecek stratejiler’ yazımızı inceleyebilir ve pazarlama kampanyanız için tüyolar alabilirsiniz. .

Her Mesaj , Yeni Bir Fırsat!
İş Ortaklığı Formu
Fiyat Al
İş Ortaklığı
Ara