BLOG SAYFASI

İYS Veri Aktarımlarınızı Gerçekleştirdiniz mi? Son Gün 31 Mayıs!

İYS Veri Aktarımlarınızı Gerçekleştirdiniz mi? Son Gün 31 Mayıs!

Ticaret Bakanlığı, vatandaşlara ulaşan ve istenmeyen sms, e-posta ve aramalardan ortaya çıkan şikayetleri engellemek amacıyla İleti Yönetim Sistemi’ni hayatımıza dahil etti. 30998 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yürürlüğe göre İYS’ye kayıt olmak ise zorunlu tutuldu. Peki siz İYS platformuna veri aktarımlarınızı gerçekleştirdiniz mi? Eğer gerçekleştirmediyseniz endişelenmeyin çünkü hala vaktiniz var. Devletin belirlediği tarihe göre, 31 Mayıs veri aktarımı için son gün. 31 Mayıs sonrası izinsiz ileti göndermek ise para cezalarına tabi olacak. İdari para cezalarıyla karşılaşmamak için, iys.org.tr üzerinden önce kayıt oluşturmalı, sonra da verilerinizin tamamını sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

İYS Açılımı Nedir?

İYS, İleti Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir.

İYS Nedir?

İYS tüm ticari elektronik ileti izinlerinin muhafaza edildiği ulusal bir veri tabanıdır. 2021 yılında devlet tarafından yürürlüğe giren uygulama ile tüm ticari elektronik ileti gönderimi yapan hizmet sağlayıcılar İYS’ye kayıt olmak ve veri aktarımlarını gerçekleştirmekle yükümlüdür.

İYS için Ticari Elektronik İleti Neleri Kapsar?

İşletmenin veya bir ürünün tanıtımını, pazarlamasını, promosyon bilgilerini, işletmenizin tanınırlığını arttırmak için gönderilen özel gün (yılbaşı, bayram, doğum günü vb.) içerikli toplu gönderimlerin tamamı devlet nezdinde ticari elektronik ileti sayılmaktadır.

Ancak gönderdiğiniz iletiler; ticari elektronik ileti kapsamına girmiyor ve bilgilendirme mesajı olarak kalıyorsa, İYS’ye veri aktarımı yapmanız yasal yükümlülük dâhilinde değildir.

İYS’ye Kimler Kayıt Olmalı?

İYS, yönetmeliğe göre ticari amaçla ileti gönderen (arama, sms veya e-posta) tüm gerçek ve tüzel kişiler için zorunlu kılınmıştır.

İYS Vatandaş Nedir?

İleti Yönetim Sistemi sayesinde vatandaşlar, tek bir sistem üzerinden almak istediği iletilere izin onayı verebilirken; istemediği iletilere ise ret onayı vererek ileti alma işlemini durdurabilme hakkına sahip olacaklardır.

Vatandaşlar, iys.org.tr üzerinden telefon numaraları ve e-postalarını girmeleri halinde veya e-devlet üzerinden kişisel hesaplarına giriş sağlayarak hangi hizmet sağlayıcılarda ileti onaylarının var olduğunu görüntüleyebilirler.

İYS Başvurusu Nasıl Yapılır?

iys.org.tr adresine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan ‘Kurumsal Giriş’ butonuna tıklayarak kayıt olmanız gerekmekte ve veri bilgilerini sisteme yüklemeniz gerekmektedir. İYS başvuru aşamaları hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İYS Tarifeleri

İYS’ye veri aktarımlarınızı gerçekleştirmek için anlaşmalı bir firma arıyorsanız, VatanSMS olarak %100 İYS entegresi ile çalışmaktayız. Sizler adına verilerinizin tamamını doğru, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Mevcut veri aktarımlarınıza ek olarak yıl içinde güncellenen verilerinizin de aktarımını sizler adına yapıyor, tarafınıza İYS özel danışmanı atayarak kesintisiz hizmet politikamızdan ödün vermiyoruz. Sunduğumuz İYS tarife fiyatlarını görmek için lütfen tıklayınız.

Editör: İrem Koç

Her Mesaj , Yeni Bir Fırsat!
İş Ortaklığı Formu
Fiyat Al
İş Ortaklığı
Ara