BLOG SAYFASI

Mobil Kampanyanızı Optimize Edin

Mobil Kampanyanızı Optimize Edin

Günümüzde başarılı bir pazarlama kampanyasının hedefine ulaşmasındaki en önemli faktörlerden biri bütün dijital kanalları etkin ve doğru kullanmaktır. Mobil pazarlamanın bu hedefe giden yolda payı azımsanamayacak kadar büyüktür. Her geçen gün yenilenen ve gelişen pazarlama dünyasında kampanyaları gerekliliklere göre değiştirmek, geliştirmek bir diğer tabirle optimize etmek kaçınılmazdır. Bu yazımızda mobil kampanyanız için gerekli optimizasyon yollarını anlatacağız.


KİŞİSELLEŞTİRİN


Müşterilerinizle kişiye özel, kişiselleştirilmiş bir dille birebir iletişime geçmek her ne kadar zor gibi görünse de müşteriyi harekete geçirmek ve dikkat çekip her gün telefonlarımıza gelen onlarca toplu mesaj arasından sıyrılması açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra kişiye özel indirimler, promosyonlar, kampanyalar, özel gün kutlamaları da müşterinin markanıza bağlılığını arttıran aklında kalıcı olmasını sağlayan başarılı bir yöntemdir. Bunun için müşterinizin veritabanınızdaki bilgilerini dikkate almanız önemlidir. Örneğin, bir veteriner klinik hizmeti veriyorsanız kedisi olan müşterilerinize köpek mamasındaki indirimleri içeren bir mesaj gönderirseniz müşterinin ilgisini çekemezseniz. Köpek sahibi müşterilere köpek mamaları indirimi, kedi sahibi müşterilerinize kedi maması indirimlerini içeren bilgilendirme mesajları gönderirseniz her iki müşterinin de ilgisini çeker, harekete geçirir ve hedefinize yaklaşırsınız.


LOKASYON BAZLI HEDEFLEME


Çeşitli mobil pazarlama araçlarıyla hedef kitlenize doğru zaman ve doğru yerde mesajları otomatik olarak gönderebilirsiniz. Müşterilerinizi lokasyon geçmişlerine göre segmentlere ayırmanız da sizi daha ilgi çekici kılabilir. Böylelikle çok uzak bir mesafedeki müşterilerinizden ziyade o an harekete geçirebileceğiniz müşteriye odaklanmış olursunuz.


TRENDLERİ TAKİP EDİN


Bütün pazarlama ve sosyal medya kanallarında olduğu gibi mobil pazarlama da sürekli müşteri algısının değiştiği, gerekliliklerin ve seçeneklerin değiştiği bir alandır. Sürekli gelişen bu dünyaya entegre olmanın en iyi yolu trenleri takip etmektir. Örneğin mesajlarda kullandığınız dil kitle hedefleme de çok etkindir. Müşterileriniz Z kuşağı kişilerinden oluşuyorsa onlara kurumsal bir dille sms göndermeniz ilgi çekmeyebilir. Ya da tam tersi kurumsal bir firmaya farklı bir jargonla mesaj göndermeniz itici karşılanabilir. İçinde bulunduğunuz zamanın gelişmelerini, önemli sosyal olaylarını, değişen teknolojik gelişmeleri, kritik indirim günlerini bilmek ve kullanmak sizi mutlaka öne geçirecektir.


MÜŞTERİ SEGMENTASYONU


Gelişen teknolojiyle birlikte kullandığımız mobil cihazlar da sürekli gelişmekte ve kullanıcılara birçok farklı olanak sağlamaktadır. Kendi hizmetiniz ve olanaklarınızagöre müşterilerinizi ayırmak, veri tabanınızdaki müşteri bilgilerini de kullanarak bazı müşterilerinize daha gelişmiş ve etkili mesajlar gönderebilirsiniz. Örneğin, bazı müşterilerinizin gelişmiş araçlar içeren mobil cihaz kullandığını biliyorsanız gönderdiğiniz mesajlara uygun bir görsel eklemek daha ilgi çekici olacaktır. Varsa web sitenizin linkini eklemek de kısa sürede tıklama almak açısından iyi olacaktır. Tam tersi bu özelliklerin desteklenmediği cihazlar kullanan müşterilerinize bu tip mesajlar göndermeniz sağlıklı olmayacaktır. Bunun yanı sıra, müşterilerinizi yaşlarına göre de kategorilendirmeniz çok önemlidir. Emekli insanları içeren bir kampanyayı sadece emekli insanlara göndermelisiniz. Eğer okul öncesi eğitimi hizmeti veriyorsanız bu yaştaki çocuk sahibi olduğuna emin olduğunuz ebeveynlere mesaj göndermek sizi daha ilgi çekici yapacaktır. Örnekleri sektörlere ve hizmetlere göre çoğaltabiliriz.


Günümüzde her şeyin hızla geliştiğini, hiçbir şeyin aynı kaldığını unutmayın ve şartlara göre sürekli firmanızı, markanızı, hizmetinizi ve müşteriye giden kanallarınızı yenileyin.


Editör: Meltem GÜNEY

Her Mesaj , Yeni Bir Fırsat!
İş Ortaklığı Formu
Fiyat Al
İş Ortaklığı
Ara