BLOG SAYFASI

Reklam Mesajı Gönderirken Dikkat Edin

Reklam Mesajı Gönderirken Dikkat Edin

Mesajda mersis no yazılır mı? Müşterimeden öncesinde izin almam gerekir mi? Sms RET nasıl olur? Bayram veya doğum günü tebriği reklam sayılır mı? Müşterilerinize yolladığınız reklam sms mesajından dolayı ceza almamak için aşağıdaki dört maddeye dikkat edin;

5/11/2014 tarihli ve 29166 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’a göre müşterilerinize yolladığınız SMS mesajlarından dolayı ceza almamanız için içerikte bulunması gereken bilgi ve öncesinde alınması gereken tedbirleri hatırlatmak istedik.

Toplu Sms sistemini özellikle reklam ve pazarlama amaçlı kullanıyorsanız; müşterilerinize yolladığınız sms mesajından dolayı ceza almamak için aşağıdaki dört maddeye dikkat edin;1- Müşterinizden İZİN alın
Müşterilerinize ticari elektronik ileti göndermeden önce Yönetmelik ile ilgili mevzuata uygun olarak yazılı veya elektronik onay alınmalıdır.

2- MERSİS numarası
SMS içeriğinde tacirler için mersis numarası ve ticaret unvanına ve/veya esnaflar için adı-soyadı ve T.C. kimlik numarasına yer verilmelidir.

3-İLETİŞİM bilgisi
Gönderilen SMS mesajlarında telefon, faks, kısa mesaj numarası ve elektronik posta adresi gibi erişilebilir durumdaki iletişim bilgilerinizden en az birinin yazılması gerekir.

4- RET İmkanı
Ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalı ile gönderildiyse ret bildirimi de kolay ve ücretsiz bir şekilde olmak üzere aynı iletişim kanalı ile ret imkanı sunulmalıdır. Örnek SMS içeriğinde “SMS almak istemiyorsanız RET yazıp 1234 e yollayın”


Ticari Elektronik İleti Nedir?


Şirketlerin veya şahısların mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği SMS mesajları (faks, e-posta dahil) ticari elektronik ileti olarak kabul edilmekte ve kanunla belli şartlara bağlanmıştır.


Altını çizmekte fayda var, doğum günü, anneler günü, babalar günü veya bayramlarda gönderilen kutlama iletilerinin ticari içerikleri yok diye düşünüp bu kuralın istisnası olduğunu düşünmeyin. Alıcı nezdinde marka değerini ve sadakatini artırdığı için ticari niyetle yapıldığı kabul edilmektedir.

Her Mesaj , Yeni Bir Fırsat!
İş Ortaklığı Formu
Fiyat Al
İş Ortaklığı
Ara